Jak wykonywane są nadruki

W naszym sklepie znaleźć można produkty znakowane wszystkimi dostępnymi technikami znakowania. Przy każdym z produktów znajduje się informacja jaką techniką wykonany jest nadruk. 

SUBLIMACJA. Nasza drukarnia specjalizuje się w w wykonywaniu nadruków nowoczesną i bardzo trwałą metodą sublimacji. Jest to technika przeznaczona dla jasnych materiałów poliestrowych. Nadruki tak wykonywane cechują się znakomitą wyrazistością, dlatego dobrze sprawdza się ona przy grafikach pełnokolorowych z przejściami tonalnymi o wysokiej rozdzielczości, jak zdjęcia, obrazy itp., przy czym są możliwe do wykonania już od jednej sztuki bez czasochłonnych i kosztownych kosztów przygotowania.

Technika termosublimacji polega na przeniesieniu nadruku podczas termicznej przemiany gazowej. Nadruki wykonuje się specjalnymi farbami sublimacyjnymi. Przenosi się je na tkaniny poliestrowe, czy ceramikę dzięki specjalistycznym termoprasom w wysokiej temperaturze, przy odpowiednim docisku i czasie. Technika ta charakteryzuje się wysoką trwałością dzięki temu, że to farby przenikają bezpośrednio w nadrukowywany materiał czy przedmiot. Świetnie sprawdza się przy znakowaniu kubków, koszulek, toreb i wszelkich innych białych materiałów pokrytych warstwą poliestru.

Możemy nanosić zdjęcia, napisy oraz dowolną grafikę do maksymalnego wymiaru jednego użytku 30x34 cm.

Istnieje możliwość nadrukowania kilku użytków, w kilku miejscach na danym produkcie, jednak w tym wypadku konieczny jest kontakt z nami w celu ustalenia możliwości technicznych i kosztów takiego zamówienia.

Jeśli życzysz sobie otrzymanie wyceny, prosimy o przesłanie zapytania zawierającego informację o wymiarach i ilości nadruków, wraz z załączonym wzorem w pliku PDF, TIFF, BMP, PNG. Nadruki mogą być wielokolorowe, z przejściami tonalnymi -  nie ma to wpływu na cenę, zależy ona wyłącznie od powierzchni nadruku.

FOLIE FLEX/FLOCK. Nadruk wykonany przy użyciu specjalistycznych kolorowych folii przeznaczonych do aplikacji na odzieży, koszulkach, torbach reklamowych, parasolach, odzieży sportowej i roboczej oraz innych tekstyliach. Materiał jest wycinany na ploterze i przenoszony na tkaninę przez wprasowanie na gorąco. Każdy kolor nanoszony jest za pomocą oddzielnej folii, a plik do nadruku musi być przygotowany w krzywych (wektorach).

DRUK DTG. Nadruki wykonywane są przy pomocy specjalistycznych drukarek DTG oraz specjalinych tuszy (tusze tekstylne) które są bezpośrednio naniesione na odzieży i wiązane we włóknach. Technika ta umożliwia to wykonywanie nadruków na materiałach tekstylnych bawełnianych jak koszulki, torby bez dodatkowych kosztów przygotowania matryc itp. Podobnie jak przy sublimacji możemy nadrukowywać w ten sposób zdjęcia i inne pełnokolorowego grafiki w wysokiej rozdzielczości.

SITODRUK. Technika druku sitowego to najpopularniejsza i jedna z najstarszych stosowanych metod nanoszenia nadruków.  W sitodruku wykorzystywana jest prostokątna rama z napiętą na niej siatką wykonaną z nylonu, poliestru lub metalu. W siatce odwzorowywany jest szablon (utwardzona warstwa światłoczuła, nie przepuszczająca farby), który stanowi negatywowy obraz drukowanego wzoru. Elementem drukującym są nie zakryte oczka siatki sitodrukowej, które przepuszczają farbę. Podczas drukowania w maszynie płaskiej, farba rozprowadzana jest  na całej powierzchni siatki i przesuwającym się po siatce raklem przeciskana jest przez wolne oczka siatki bezpośrednio na podłoże drukowe. 
Ze względów technologicznych (konieczność wykonania osobnej siatki dla każdego koloru występującego we wzorze oraz dla każdego formatu, w którym wzór ma być nadrukowany) jest to technika wykorzystywana wyłącznie do produkcji dużych nakładów - od 100 szt. Minusem jest również konieczność odpowiedniego przygotowania plików z racji, iż każdy kolor nanoszony jest osobno oraz ograniczona liczba zastosowanych w pracy kolorów.  

TAMPODRUK. Technika druku polegająca na nakładaniu farby drukarskiej za pomocą miękkiego gładkiego stempla zwanego tamponem. Za pomocą tamponu o odpowiednim kształcie wykonywany jest nadruk na nierównych i nieregularnych powierzchniach. Przez dobranie odpowiedniej farby możliwe jest drukowanie na podłożach takich jak tworzywa sztuczne, guma, szkło, metal, a także tkaniny itp. Stosuje się go głównie do znakowania długopisów. W tej technice nadruku stały koszt to wykonanie matrycy i ustawienie maszyny, dlatego minimalny nakład pracy to 100 szt. Z racji tego, że każdy kolor nanoszony jest osobno, liczba kolorów w pracy jest ograniczona, a projekt musi zostać przygotowany w krzywych (wektorach).

GRAWER LASEROWY. Grawerowanie laserem polega na wypaleniu znaku w metalowym podłożu. Proces grawerowania laserem sterowany jest komputerowo, co w odróżnieniu od klasycznego graweru pozwala zaoszczędzić kosztów wykonania matrycy. Stosuje się go głównie do znakowania długopisów i tabliczek. Kolor graweru uzależniony jest od rodzaju materiału z jakiego zrobiony jest znakowany przedmiot i nie ma możliwości jego wyboru. Do graweru projekt również musi być przygotowany w krzywych (wektorach).

DRUK UV. Druk cyfrowy UV to bezdotykowa metoda znakowania, która polega na bezpośrednim drukowaniu obrazu z pamięci komputera na powierzchnię produktu - dzięki temu jakość wykonania jest niemal fotograficzna. Następnie tusz, którym wykonany był nadruk jest utwardzany pod wpływem światła UV, co uodparnia go na wodę, wilgoć czy promienie słoneczne. Dzięki tej metodzie możliwe jest wykonywanie nadruków w pełnym kolorze na długopisach czy innych mediach.

W razie wszelkich pytań i wątpliwości jesteśmy do Państwa dyspozycji.